Στις 20:30, η Ντεπορτίβο Αλαβές φιλοξενεί τη Σοσιεδάδ για την 29η αγωνιστικής της La Liga και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 496+ αγορές!

Δίκαιη ήττα για την Αλαβές με 2-0 στη Βαρκελώνη από την Εσπανιόλ στην επιστροφή της από τη διακοπή. Ο τερματοφύλακας Πατσέκο έκανε τραγικό λάθος στο 19ο λεπτό όταν έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής με αποτέλεσμα να αποβληθεί και οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν άρδην. Η ομάδα του Γκαριτάνο περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, δέχτηκε από ένα γκολ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου και αμέσως μετά την ανάπαυλα και γλίτωσε από μεγαλύτερη ήττα χάρη στις αποκρούσεις του Ρομπέρτο. Διατηρεί μία απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, όντας στο +7 από τη 18η Μαγιόρκα.

Ούτε η Σοσιεδάδ επέστρεψε καλά από τη διακοπή. Μπήκε χαλαρά στον εντός έδρας αγώνα με την Οσασούνα και δικαίως βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 29ο λεπτό. Στην επανάληψη ανέβασε στροφές και ισοφάρισε με τον Οϊαρθάμπαλ (61′), αλλά στην τελική δεν δικαιούταν τη νίκη. Παραμένει “ζεστά” μέσα στη μάχη του Champions League η ομάδα του Αλκουαθίλ, με νίκη απόψε στο Μεντιθορόθα προσπερνά την Ατλέτικο στην 4η θέση.