Για την 19η αγωνιστική της Eredivie, η Φέγενορντ υποδέχεται τον Άγιαξ (15:30) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 448+ αγορές!

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια για το πρωτάθλημα η Φέγενορντ, μετρώντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχορστ φιλοξενήθηκε από τη Τσβόλε, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-1. Αν και βρέθηκε πίσω στο μισάωρο, κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά με τον Φαν Πέρσι, τέσσερα λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα, με αποτέλεσμα να χάσει το παιχνίδι. Βρίσκεται έτσι στην τρίτη θέση με 36 βαθμούς, απέχοντας έντεκα από την πρώτη δυάδα. Οκτώ νίκες και μια ήττα ο εντός έδρας απολογισμός της για το φετινό πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί στο πιο πρόσφατο. Την Τετάρτη, επικράτησε με 4-1 της Φορτούνα Σιτάρντ, εντός έδρας, για το KNVB Beker.

Αήττητος παραμένει εδώ και δώδεκα παιχνίδια για το πρωτάθλημα ο Άγιαξ, όπου και μετράει έντεκα νίκες και μια ισοπαλία. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Έρικ τεν Χαγκ υποδέχθηκε τη Χέρενφεν, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 4-4. Παρότι προηγήθηκε τρεις φορές στο παιχνίδι, με τους Τάντιτς (13′, 16′), φαν Άμερφοτ (αυτ. 28′) και Χούντελααρ (83′) να σημειώνουν τα τέρματα της. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 47 συνολικά και βρίσκεται στη δεύτερη θέση, απέχοντας πέντε πόντους από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν. Σε εννέα εξόδους για το φετινό πρωτάθλημα, μετράει οκτώ νίκες και μια ήττα, παίρνοντας το διπλό στις έξι τελευταίες εξόδους της. Την Τετάρτη, επικράτησε με 3-1 της Χέρενφεν, εντός έδρας, για το KNVB Beker.