Για την 21η αγωνιστική της Ligue 1, η Λιλ υποδέχεται την Αμιάν (21:45) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 548+ αγορές!

Επιστροφή στις νίκες για τη Λιλ, μετά και την εντός έδρας ήττα που υπέστη από την Τουλούζ (1-2). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ έπαιξε στην έδρα της Καέν, από την οποία και απέδρασε με τους τρεις βαθμούς της νίκης, μετά και το τελικό 1-3. Οι Πέπε (8′) και Ραφαέλ Λεάο (20′) έδωσαν προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του, με τον Λουίζ Αραούχο να κάνει το 0-3 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δυο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι μείωσαν απλά στο τελικό αποτέλεσμα. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 37 συνολικά και είναι στη δεύτερη θέση της κατάταξης, απέχοντας 13 βαθμούς από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία έχει και δυο ματς λιγότερα. Έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και μια ήττα ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, αγνοώντας τη νίκη στα τέσσερα τελευταία εξ’ αυτών (0-3-1).

Την πρώτη της ήττα μετά από τρία παιχνίδια και με απολογισμό μια νίκη αλλά και δυο ισοπαλίες, υπέστη και πάλι η Αμιάν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κριστόφ Πελισιέ υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν, κόντρα στην οποία προέβαλε αντίσταση για μόλις ένα ημίχρονο, πριν λυγίσει στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να δεχθεί τρία τέρματα και να γνωρίσει την ήττα (0-3). Έτσι, μετά από 20 αναμετρήσεις βρίσκεται στην 16η θέση, έχοντας συγκεντρώσει 18 βαθμούς, όσους μετράει και η Καέν, κόντρα στην οποία υστερεί ωστόσο. Παράλληλα, απέχει μόλις ένα βαθμό από τη ζώνη του υποβιβασμού. Δυο νίκες, δυο ισοπαλίες και έξι ήττα ο απολογισμός της στις εκτός έδρας αναμετρήσεις για το φετινό πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί μια φορά στις τέσσερις πιο πρόσφατες (2-1-1).

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.