Για την 28η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ υποδέχεται την Γουέστ Χαμ (17:00).

Η Λίβερπουλ τη φετινή χρονιά είναι ικανή για το καλύτερο, αλλά και για το χειρότερο. Την δεδομένη χρονική περίοδο οι «κόκκινοι» φαίνεται πως βρήκαν απόλυτη χημεία στον τρόπο παιχνιδιού τους με αποτέλεσμα να διανύουν μία περίοδο φορμαρίσματος. Στην προηγούμενη αγωνιστική επικράτησαν με 2-0 εκτός έδρας, της Σαουθάμπτον. Μόλις στο 6ο λεπτό Σαλάχ και Φιρμίνο συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μακάρθι. Πριν κλείσει το πρώτο μέρος ο Αιγύπτιος άσος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Έτσι η ομάδα του Κλοπ μετρά 15 νίκες, εννέα ισοπαλίες και τρεις ήττες, με συντελεστή τερμάτων 61-31, διαθέτοντας την δεύτερη καλύτερη επίθεση στο Νησί. Επιπλέον λαμβάνει την 3η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη πλευρά, η Γουέστ Χαμ παρά το κάκιστο ξεκίνημα της κατάφερε να ορθοποδήσει στη συνέχεια. Τα «σφυριά» φιγουράρουν στα μεσαία «στρώματα» της βαθμολογίας και απέχουν από την επικίνδυνη ζώνη τέσσερις πόντους. Στον αγώνα κόντρα στην Γουότφορντ επιβλήθηκαν με σκορ 2-0 προστατεύοντας την έδρα τους. Αρχικά ο Τσιτσαρίτο συνδέθηκε με τα αντίπαλα δίχτυα στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης και εν συνεχεία ο Αρναούτοβιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 78′ χαρίζοντας το «τρίποντο». Το σύνολο του Μόγιες με ρεκόρ 7-9-11 και συντελεστή τερμάτων 34-46, καταλαμβάνει την 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας συλλέξει 30 βαθμούς.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.