Για την ημιτελική φάση των πλέι οφ ανόδου της Championship, η Ντέρμπι υποδέχεται τη Φούλαμ (21:45), σε μια αναμέτρηση που προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.

Την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος κατάφερε να εξασφαλίσει μία θέση στα πλέι οφ ανόδου αυτού η Ντέρμπι. Στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Ρόουετ για την ίδια διοργάνωση παραμένει αήττητη, σημειώνοντας δύο νίκες και μία ισοπαλία. Την προηγούμενη βδομάδα επικράτησε εντός έδρας με 4-1 της Μπάρνσλεϊ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Τζερόμ στο 14’. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με στόχο να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη, σκοράροντας με τους Βίντρα (55’), Νάγκεντ (68’) και Λόρενς (71’). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 80’ με τον Μονκούρ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Στην αντίπερα όχθη, η Φούλαμ διεκδίκησε μέχρι τέλους την απευθείας άνοδό της στη μεγάλη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας, ωστόσο τερμάτισε δύο βαθμούς πίσω από την Κάρντιφ που πήρε το εισιτήριο για αυτήν. Μετά από 19 αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε 15 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, το συγκρότημα του Γιοκάνοβιτς επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα την προηγούμενη βδομάδα στο πρωτάθλημα, καθώς γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Μπέρμιγχαμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15’ με τον Γιουτκίεβιτς, προτού ο Ντιν διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 43’. Έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Κέρνι μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 89’ ο Τσε Άνταμς.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.