Η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενεί τον Άγιαξ (22:00), για τη φάση των “16” του Champions League, και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 473+ αγορές! Η “βασίλισσα” είχε επικρατήσει με 1-2 στο πρώτο παιχνίδι.

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση, υπέστη η Ρεάλ Μαδρίτης. Πιο συγκεκριμένα, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Σαντιάγο Σολάρι φιλοξένησε τη Μπαρτσελόνα, για τη La Liga, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-1. Ένα γκολ που δέχθηκε στο 16ο μόλις λεπτό, ήταν και αυτό που έκρινε και το παιχνίδι. Είχε προηγηθεί η ήττα και πάλι από τους “μπλαουγκράνα” με 0-3, στα πλαίσια του Copa del Rey. Τα πέντε από τα έξι τελευταία επίσημα παιχνίδια της ολοκληρώθηκαν με Over 2.5. Βρίσκεται έτσι τρίτη θέση, έχοντας συγκεντρώσει 48 βαθμούς, απέχοντας πέντε πόντους από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης και δώδεκα από την κορυφή. Στις 13 νίκες, μια ισοπαλία και έξι ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, γνωρίζοντας την ήττα στα τρία πιο πρόσφατα. Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της ολοκληρώθηκαν με Over 2.5.

Σε αντίθεση με την αποψινή αντίπαλό του, ο Άγιαξ προέρχεται από την τρίτη διαδοχική του νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας προηγηθεί εκείνες επί των Μπρέντα (5-0 εντός) και Ντεν Χαγκ (1-5 εκτός) για την Eredivisie. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Έρικ τεν Χαγκ φιλοξενήθηκε από τη Φέγενορντ, για το KNVB, κόντρα στην οποία πήρε τη νίκη με 0-3. Πήρε το προβάδισμα με τον Ντε Λιγκ στο 45′, ενώ στο 49′ ο Ταλιαφίκο έκανε δυο τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φαν Ντε Μπέεκ στο 65ο λεπτό. Ήταν το τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι που ολοκληρώνεται με Over 2.5. Προκρίθηκε έτσι στον τελικό του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βίλεμ (05/05). Στις 13 νίκες, πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός του σε όλες τις διοργανώσεις, επικρατώντας στις δυο πιο πρόσφατες του εξόδους. Οι τέσσερις από τα πέντε τελευταίες ολοκληρώθηκαν με Over 2.5.