Για την 30η αγωνιστική της Championship, η Πρέστον υποδέχεται τη Ντέρμπι Κάουντι (21:45) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 467+ αγορές!

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πρέστον, μετά και από εκείνη κόντρα στην ΚΠΡ (1-4 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άλεξ Νιλ φιλοξενήθηκε από τη Στόουκ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Μετά από 20 λεπτά αγώνα, ο Μπράουνι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, με τον Ποτς να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 36 συνολικά και βρίσκεται στην 16η θέση της κατάταξης, απέχοντας δέκα πόντους από τα πλέι οφ ανόδου και δώδεκα από την επικίνδυνη ζώνη. Πέντε νίκες, έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, αγνοώντας τη νίκη στα τρία τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της (0-2-1).

Επιστροφή στις νίκες για τη Ντέρμπι Κάουντι, μετά από δυο αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα, όπου και μετρούσε μια ισοπαλία και μια ήττα. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ υποδέχθηκε τη Ρέντινγκ, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Προηγήθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Χολμς, ενώ ο Ουίλσον στο 40′ διπλασίασε τα τέρματα της. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν απλά στο 66′, για το τελικό αποτέλεσμα. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 46 συνολικά και βρίσκεται στην έκτη θέση της κατάταξης, που είναι και η τελευταία των πλέι οφ. Έξι νίκες, δυο ισοπαλίες και έξι ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα. Το περασμένο Σάββατο, επικράτησε με 0-1 στην έδρα της Άκρινγκτον και πήρε την πρόκριση για τον πέμπτο γύρο του FA Cup.

**Ισχύει για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.