Για την 35η αγωνιστική της Premier League, η Λέστερ υποδέχεται την Σαουθάμπτον (21:45).

Πολύ δύσκολα θα προλάβει το «τρένο» της Ευρώπης η Λέστερ, διότι απέχει από την έκτη Άρσεναλ 11 βαθμούς. Την τελευταία χρονικά αγωνιστική γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Μπέρνλι εκτός έδρας. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Γούντ άνοιξε τον χορό των γκολ για τους γηπεδούχους και τρία λεπτά αργότερα ο Λόνγκ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι «αλεπούδες» ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τέρμα του Βάρντι στο 72′. Πλέον το σύνολο του Πιέλ μετρά 11 νίκες, 10 ισοπαλίες και 12 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 49-47, ευρισκόμενο στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη πλευρά, η Σαουθάμπτον δίνει την δική της «μάχη» ώστε να αποφύγει το φάσμα του υποβιβασμού. Τα περιθώρια έχουν στενέψει για τους «Άγιους» καθώς απέχουν πέντε βαθμούς από την ασφαλή 17η θέση. Στον αγώνα με την Τσέλσι παρά το προβάδισμά της με δύο γκολ δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το «τρίποντο» αφού οι «μπλε» του Λονδίνου με δύο γκολ του Ζιρού και ένα του Αζάρ ανέτρεψαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα. Πλέον το συγκρότημα του Χιούζ μετρά πέντε νίκες, 13 ισοπαλίες και 15 ήττες, με συνολικά τέρματα 33-53.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.