Για την 12η αγωνιστική της Primeira Liga, η Πόρτο υποδέχεται την Πορτιμονένσε (22:30) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 475+ αγορές!

Την τέταρτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πόρτο, μετά και από εκείνες επί των Φεϊρένσε (2-0 εντός), Μαρίτιμο (0-2 εκτός) και Μπράγκα (1-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σέρχιο Κονσεϊσάο φιλοξενήθηκε από τη Μποαβίστα, στο μεταξύ τους τοπικό ντέρμπι, της οποίας και επικράτησε με 0-1. Το τέρμα που σημείωσε ο Ερνάνι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν αρκετό για να κρίνει και την αναμέτρηση. Τέταρτο σερί ματς στη διοργάνωση που διατηρεί ανέπαφη την εστία της, ενώ έφτασε τις δέκα σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 27 συνολικά και παραμένει στην πρώτη θέση, στο +2 από τη δεύτερη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Πέντε νίκες και μια ήττα ο εντός έδρας απολογισμός της, έχοντας επικρατήσει στα τέσσερα πιο πρόσφατα και μάλιστα χωρίς να δεχθεί κάποιο τέρμα.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Πορτιμονένσε, μετά από δυο παιχνίδια με απολογισμό μια ισοπαλία και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντόνιο Φόλια υποδέχθηκε την Τοντέλα, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Αν και βρέθηκε πίσω από το πρώτο μόλις λεπτό, κατάφερε να κάνει την ανατροπή πριν από το ημίχρονο, με τους Παουλίνιο (πεν. 13′), Τζάκσον Μαρτίνεζ (29′) και Νακαζίμα (45’+1) να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν απλά στο 62′, για το τελικό αποτέλεσμα. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 14 συνολικά και βρίσκεται στην 10η θέση, μαζί με την Σάντα Κλάρα. Ηττήθηκε στις τέσσερις από τις πέντε φετινές της εξόδους στο πρωτάθλημα, έχοντας παράλληλα και ένα διπλό.

*Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.