Για την 29η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχεται την Τσέλσι (18:00).

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν είναι γεγονός για την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επιβλήθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ της Άρσεναλ με 3-0. Κόντρα στην προαναφερθείσα επικράτησε και για το πρωτάθλημα την περασμένη αγωνιστική στο «Emirates». Στο πρώτο ημίχρονο οι «πολίτες» ήταν καταιγιστικοί και άνοιξαν τον χορό των γκολ στο 15′ με τον Μπερνάντο Σίλβα. Στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο 28′ ο Αγκουέρο δημιούργησε για τον Νταβίντ Σίλβα και ο τελευταίος έδωσε βραχεία κεφαλή στην ομάδα του, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σανέ «έγραψε» το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μετρά 24 νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα, με συντελεστή τερμάτων 82-20, συλλέγοντας 75 πόντους σε 28 αγωνιστικές.

Από την άλλη πλευρά, η Τσέλσι δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση τον τελευταίο καιρό. Από την τέταρτη θέση που οδηγεί στο Champions League απέχει δύο βαθμούς και η συνέχεια είναι πολύ κρίσιμη για τους «μπλε» του Λονδίνου. Στο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής γνώρισε την ήττα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1. Αν και προηγήθηκε στον αγώνα με τέρμα του Γουίλιαν στο 32′ στην συνέχεια δεν άντεξε στην πίεση των «κόκκινων διαβόλων». Ο Λουκάκου στο 39′ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και στο 75ο λεπτό ο Βέλγος επιθετικός έδωσε την τελική πάσα για το τέρμα που πέτυχε ο Λίνγκαρντ. Έτσι το συγκρότημα του Κόντε με ρεκόρ 16-5-7 και συντελεστή τερμάτων 50-25, λαμβάνει την 5η θέση στο Νησί.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.