Για την 24η αγωνιστική της Serie A, η Φιορεντίνα υποδέχεται την Γιουβέντους (21:45).

Η χρονιά για την Φιορεντίνα δεν έχει ξεκινήσει ιδανικά, καθώς ο στόχος της Ευρώπης απομακρύνεται ολοένα και περισσότερο. Από την έκτη Σαμπντόρια απέχει εφτά βαθμούς και αυτή η διαφορά είναι πολύ δύσκολο να καλυφθεί. Την περασμένη αγωνιστική επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, με το «θύμα» της να είναι η Μπολόνια (1-2). Στο 41′ οι «βιόλα» πήραν κεφάλι στο σκορ με αυτογκόλ του Μιράντε, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Πούλγκαρ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Η συνέχεια άνηκε εξ’ ολοκλήρου στους φιλοξενούμενους και στο 71′ ο Κιέσα πέτυχε το νικητήριο γκολ, μετά από ασίστ του Μπαντέλι. Έτσι το σύνολο του Πιόλι μετρά οχτώ νίκες, εφτά ισοπαλίες και οχτώ ήττες, με συντελεστή τερμάτων 33-29, ευρισκόμενο στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη πλευρά, η Γιουβέντους συνεχίζει να «κυνηγάει» την Νάπολι στην κούρσα, που θα κρίνει τον πρωταθλητή. Η «μεγάλη κυρία» βρίσκεται έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο και ασκεί ασφυκτική πίεση στους άμαθους περί πρωταθλητισμού Ναπολιτάνους. Στο τελευταίο χρονικά ματς κόντρα στην Σασουόλο σημείωσε μία εμφατική νίκη με 7-0,  που αποτυπώνει την εξαιρετική κατάσταση του συλλόγου του Τορίνο. Στο 9′ ο Άλεξ Σάντρο άνοιξε το σκορ και στη συνέχεια ο Κεντίρα έγραψε το 3-0. Πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο ο Πιάνιτς νίκησε για τέταρτη φορά τον αντίπαλο πορτιέρο. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Ιγκουαίν ο οποίος με χατ-τρικ αποτελείωσε τους φιλοξενούμενους. Πλέον οι «μπιανκονέρι» μετρούν 19 νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες, με συντελεστή τερμάτων 59-15, διαθέτοντας την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.