Για την 17η αγωνιστική της Euroleague, η Μπασκόνια υποδέχεται τον Ολυμπιακό (21:30).

Δύσκολο πρόγραμμα είχε η Μπασκόνια τις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν. Απέναντι στα μεγαθήρια ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Φενέρμπαχτσε δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας ισάριθμες ήττες. Στον αγώνα με τη Φενέρ αν και οι Βάσκοι ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, στη συνέχεια υπέπεσαν στην πίεση που τους άσκησε η «αρμάδα» του Ομπράντοβιτς με το αρνητικό αποτέλεσμα να έρχεται αναπόφευκτα (79-74). Από την προνομιούχο «οχτάδα» απέχει τρεις νίκες και το σύνολο του Μαρτίνεζ στον αγώνα με τον Ολυμπιακό χρειάζεται το ροζ φύλλο αγώνα για να μην «ξεθωριάσουν» περισσότερο οι ελπίδες του. Καταλαμβάνει την 9η θέση της βαθμολογίας, μετρώντας εφτά νίκες και εννέα ήττες, με συντελεστή πόντων 1293-1304.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ολυμπιακός φαίνεται ότι από τώρα έχει εξασφαλίσει την συμμετοχή του στα πλέι οφ της Euroleague, μάλιστα και με πλεονέκτημα έδρας. Αυτή την στιγμή μοιράζεται την πρώτη θέση της βαθμολογίας με την ΤΣΣΚΑ. Για την 16η αγωνιστική οι «ερυθρόλευκοι» φιλοξένησαν την Αρμάνι Μιλάνο σε έναν αγώνα που δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα από την ομάδα του πρώην NBAer Κουζμίνσκας και τελικώς έφτασαν στην νίκη με 87-80, παρά την αντεπίθεση των Ιταλών στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το σύνολο του Σφαιρόπουλου μετρά 12 νίκες και τέσσερις ήττες, με συντελεστή πόντων 1188-1145. Στις εγχώριες διοργανώσεις οι Πειραιώτες γνώρισαν απρόσμενη ήττα από τον ΠΑΟΚ με 78-71, έχοντας ρεκόρ οχτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με 56+ αγορές.