Στα πλαίσια της φάσης των “16” του Copa Africa, η Ουγκάντα αντιμετωπίζει τη Σενεγάλη (22:00) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 550+ αγορές!

Από την πρώτη της ήττα στη φετινή διοργάνωση προέρχεται η Ουγκάντα. Την τελευταία αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Σεμπαστιέν Ντεσάμπρ αντιμετώπισε την Αίγυπτο, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-2. Βρέθηκε πίσω λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, για το τελικό αποτέλεσμα. Είχαν προηγηθεί η νίκη επί της Λ.Δ. Κονγκό (2-0) και η ισοπαλία με τη Ζιμπάμπουε (1-1). Σημειώθηκε Under 2.5 στα έξι τελευταία της παιχνίδια, φιλικά και επίσημα. Προκρίθηκε έτσι ως καλύτερη δεύτερη από τη φάση των ομίλων.

Στις νίκες επέστρεψε από την πλευρά της η Σενεγάλη, μετά και την ήττα από την Αλγερία (0-1). Την τελευταία αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Αλιού Σισέ αντιμετώπισε την Κένυα, της οποίας και επικράτησε με 0-3. Οι Σαρ (63′) και Μανέ (71′, πεν. 78′) σημείωσαν τα τέρματα για την ομάδα τους, με τον σταρ της Λίβερπουλ να αστοχεί και σε μια εκτέλεση πέναλτι στο 29ο λεπτό. Σημειώθηκε N/G στα οκτώ από τα εννέα τελευταία της παιχνίδια, φιλικά και επίσημα. Με απολογισμό δυο νίκες και μια ήττα, προκρίθηκε ως καλύτερη δεύτερη από τη φάση των ομίλων.