Για την φάση των «16» του Champions League, η Τσέλσι υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (21:45).

Μετά τις δύο διαδοχικές ήττες της στο Νησί η Τσέλσι την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε εντός έδρας της Γουέστ Μπρομ με σκορ 3-0. Στο 25′ ο Εντέν Αζάρ νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρο μετά από την ασίστ του νεοφερμένου Ολιβιέ Ζιρού. Ο Μόουζες στη συνέχεια παραβίασε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι την εστία του Φόστερ, ενώ οχτώ λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 71′ ο Βέλγος σούπερ σταρ διπλασίασε τα τέρματα του, γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι το σύνολο του Κόντε μετρά 16 νίκες, πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες, με συντελεστή τερμάτων 49-23. Επίσης οι «μπλε» καταλαμβάνουν την 4η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 53 βαθμούς. Για το Champions League, η Τσέλσι τερμάτισε στην δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου, πίσω από την Ρόμα, με ρεκόρ 3-2-1 και 11 πόντους.

Από την άλλη μεριά, η Μπαρτσελόνα μετά τις δύο απρόσμενες ισοπαλίες για το Ισπανικό πρωτάθλημα, απέναντι στην Έιμπαρ στο τελευταίο χρονικά ματς νίκησε εκτός έδρας με 2-0. Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν μετά το τέρμα του Σουάρες στο 16′ της αναμέτρησης και το έργο τους έγινε πιο εύκολο όταν ο Ορεγιάνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Επιπλέον δύο λεπτά πριν το ενενήντα ο Ζόρντι Άλμπα «κλείδωσε» την νίκη για τους Καταλανούς. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το συγκρότημα του Βαλβέρδε με 19 νίκες και πέντε ισοπαλίες, λαμβάνει την πρώτη θέση, με 62 βαθμούς και απέχει από την δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης εφτά πόντους.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.