Για την 27η αγωνιστική της Premier League, η Νιουκάστλ υποδέχεται τη Χάντερσφιλντ (17:00) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 552+ αγορές!

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι για το πρωτάθλημα, η Νιουκάστλ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, μετά και την ήττα από την Τότεναμ (1-0 εκτός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ φιλοξενήθηκε από τη Γουλβς, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Παρότι ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ με το τέρμα του Χέιντεν (56′), εν τέλει δεν κατάφερε να επικρατήσει, δεχόμενη την ισοφάριση στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 25 συνολικά και βρίσκεται στην 16η θέση, απέχοντας μόλις ένα πόντο από την επικίνδυνη ζώνη. Στις τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και οκτώ ήττες ο εντός έδρας της απολογισμός στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας επικρατήσει στα δυο τελευταία της αντίστοιχα παιχνίδια. Τα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα, ολοκληρώθηκαν με N/G.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και 13 αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Χάντερσφιλντ, μετρώντας μια ισοπαλία και δώδεκα ήττες. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιαν Σίβερτ υποδέχθηκε την Άρσεναλ, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ με δυο τέρματα από το πρώτο μέρος, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Γκραντ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πρώτο της τέρμα στα πέντε τελευταία παιχνίδια της. Σε 26 αγωνιστικές έχει συγκεντρώσει έντεκα βαθμούς και πολύ δύσκολα θα μείνει στην κατηγορία. Μια νίκη, τρεις ισοπαλίες και εννέα ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, παίρνοντας μόλις ένα βαθμό στις έξι τελευταίες της. Δεν σκόραρε στις τέσσερις από τις πέντε πιο πρόσφατες.