Για την 28η αγωνιστική της Premier League, η Κάρντιφ υποδέχεται την Έβερτον (21:45) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 548+ αγορές!

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Κάρντιφ, μετά από δυο σερί νίκες επί των Μπόρνμουθ (2-0 εντός) και Σαουθάμπτον (1-2 εκτός). Την Παρασκευή, η ομάδα του Νιλ Γουόρνοκ υποδέχθηκε τη Γουότφορντ, από την οποία και ηττήθηκε με το βαρύ 1-5. Έχοντας βρεθεί πίσω με τέσσερα τέρματα (18′, 61′, 63′, 73′), έστω και προσωρινά κατάφερε να μειώσει με τον Μπαμπά στο 82′, πριν δεχθεί και ένα πέμπτο τέρμα στις καθυστερήσεις. Τέταρτο Over 2.5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια για το πρωτάθλημα. Μετά και από αυτή την ήττα της, βρίσκεται στην 17η θέση με 25 βαθμούς, ούσα έναν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και επτά ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας πάρει μόλις μια νίκη στα πέντε τελευταία της αντίστοιχα ματς (1-1-3). Με N/G τελείωσαν τα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα.

Την τρίτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Έβερτον, μετά από εκείνες κόντρα σε Γουλβς (1-3 εντός) και Μάντσεστερ Σίτι (0-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα φιλοξενήθηκε από τη Γουότφορντ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0. Το τέρμα που δέχθηκε πέντε λεπτά μετά από τη συμπλήρωση μιας ώρας, ήταν και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση. Τρίτο N/G και Under 2.5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος. Μετά από τη νέα της αυτή ήττα, βρίσκεται στην 11η θέση με 33 βαθμούς, απέχοντας τόσο από τις πρώτες θέσεις, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την ήττα στις τρεις από τις τέσσερις τελευταίες εξόδους της.