Για την 22η αγωνιστική της Ligue 1, η Μαρσέιγ υποδέχεται τη Λιλ (21:45) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 556+ αγορές!

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε και πάλι η Μαρσέιγ, μετά από πέντε παιχνίδια, με απολογισμό τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία φιλοξενήθηκε από την Καέν, από την έδρα της οποίας έφυγε με το διπλό, επικρατώντας με 0-1. Ο Σανσόν στο 47′ σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του. Κάπως έτσι, έφτασε τους 31 βαθμούς και είναι στην έβδομη θέση, εκεί όπου “συγκατοικεί” με τη Νις, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο. Στις πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και μια ήττα ο εντός έδρας της φετινός απολογισμός στο πρωτάθλημα, ούσα αήττητη στα τρία πιο πρόσφατα αντίστοιχα παιχνίδια (1-2-0).

Από ένα νικηφόρο σερί δυο αναμετρήσεων στο πρωτάθλημα προέρχεται η Λιλ, έχοντας προηγηθεί η νίκη επί της Καέν (1-3 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ φιλοξένησε την Αμιάν, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέμπτο λεπτό, κατάφερε εν τέλει να φτάσει στην ανατροπή, παρότι ο Πέπε αστόχησε σε πέναλτι στο 39′. Αρχικά ισοφάρισε με τον Ραφαέλ Λεάο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, για να πάρει τη νίκη με το τέρμα του Ξέκα, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Έφτασε έτσι τους 40 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Στις πέντε νίκες, μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας πάρει το διπλό στις τρεις τελευταίες εξόδους της. Την περασμένη Τρίτη (22/01), επικράτησε με 0-1 στην έδρα της Σέτε, στα πλαίσια του Coupe de France.

**Ισχύει για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.