Για την φάση των «16» του Champions League, η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Τσέλσι (21:45).

Στις εγχώριες διοργανώσεις και πιο συγκεκριμένο για την Primera Division, η Μπαρτσελόνα μετά και την επικράτηση της στο ντέρμπι της κορυφής κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση αφού έχει αυξήσει την διαφορά της στους οχτώ βαθμούς από τους «ροχιμπλάνκος». Την περασμένη αγωνιστική, απέναντι στη Μάλαγα δεν συνάντησε καμία δυσκολία και απολύτως δίκαια έφτασε στην άνετη επικράτηση με 2-0. Το σκορ για τους «μπλαουγκράνα» άνοιξε στο 15′ ο Σουάρες και με την σειρά του ο Κοουτίνιο, με ένα εξαιρετικό τακουνάνι στο 28′, χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του. Πλέον το συγκρότημα του Βαλβέρδε με ρεκόρ 22-6-0 και συντελεστή τερμάτων 72-13 στρέφει όλη την προσοχή του στην ρεβάνς του αγώνα με την Τσέλσι (1-1) για το Champions League.

Από την άλλη πλευρά, η Τσέλσι στο αγγλικό πρωτάθλημα ξεπέρασε την προηγούμενη αγωνιστική τις δύο απανωτές ήττες κόντρα στις ομάδες του Μάντσεστερ και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με αντίπαλο την Κρίσταλ Πάλας. Στο 25′ ο Γουίλιαν έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους και εφτά λεπτά αργότερα ο Κέλι άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1 με τον Βαν Άανχολτ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Έτσι οι «μπλε» του Λονδίνου μετράνε 17 νίκες, πέντε ισοπαλίες και οχτώ ήττες, με συνολικά τέρματα 52-27.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.