Για τη φάση των «16» του Europa League, η Μίλαν υποδέχεται την Άρσεναλ (20:00).

Στην προηγούμενη φάση της διοργάνωσης η Μίλαν δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λουντογκόρετς και με δύο νίκες πανηγύρισε την πολύτιμη πρόκριση. Στο τελευταίο χρονικά ματς για το Europa League νίκησε το συγκρότημα του Ντιμιτρόβ με 1-0 στο «San Siro». Το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση πέτυχε ο Μπορίνι στο 21′ μετά την ασίστ του Κουτρόνε. Επιπλέον οι «ροσονέρι» στο πρωτάθλημα Ιταλίας με τρεις διαδοχικές νίκες έφτασαν την Σαμπντόρια στους 44 βαθμούς και συγκατοικούν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σύνολο του Γκατούζο μετρά 13 νίκες, πέντε ισοπαλίες και οχτώ ήττες, με συντελεστή τερμάτων 37-30.

Από την άλλη πλευρά, η Άρσεναλ στην προηγούμενη φάση απέκλεισε την έκπληξη του τουρνουά, Έστερσουντ με αρκετό άγχος. Στο «Emirates» δεν διαφύλαξε με τον σωστό τρόπο το 3-0 του πρώτου αγώνα, διότι δέχθηκε την απρόσμενη ήττα με 2-1 που ήρθε αναίμακτα. Στο 22ο λεπτό ο Άιες άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ένα λεπτό αργότερα με τέρμα του Σεμά οι ελπίδες τους αναπτερώθηκαν. Όμως ταφόπλακα στα όνειρά τους για πρόκριση έβαλε ο Κολάσινατς με το τέρμα που πέτυχε στο 47′ της αναμέτρησης. Έτσι το συγκρότημα του Βενγκέρ καλείται να αποκλείσει την Μίλαν ώστε να φτάσει στον μεγάλο τελικό.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.