Σε επαναληπτική αναμέτρηση για τον τέταρτο γύρο του FA Cup, η ΚΠΡ φιλοξενεί την Πόρτσμουθ (21:45), με το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 1-1. Η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 503+ αγορές!

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις η ΚΠΡ, μετρώντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Το Σάββατο, η ομάδα του Στιβ ΜακΚλάρεν φιλοξενήθηκε από τη Γουίγκαν, στα πλαίσια της Championship, από την οποία και ηττήθηκε με 2-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με δυο τέρματα (8′, 55′) και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό αποτέλεσμα με τον Οσάγι-Σάμουελ στο 75ο λεπτό. Πέμπτη διαδοχική αγωνιστική που δεν παίρνει τη νίκη (0-2-3), με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην 14η θέση με 39 βαθμούς, απέχοντας τόσο από την εξάδα και τα πλέι οφ, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Δέκα νίκες, δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας ηττηθεί μια φορά στα πέντε τελευταία αντίστοιχα ματς της (3-1-1). Στον προηγούμενο γύρο του FA Cup, απέκλεισε τη Λιντς (2-1 εντός).

Ούτε η Πόρτσμουθ ωστόσο έχει πανηγυρίσει νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει, μετρώντας χαρακτηριστικά δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Το Σάββατο, η ομάδα του Κένι Τζάκετ υποδέχθηκε τη Ντονκάστερ, για τη League One, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Βρέθηκε πίσω με τη συμπλήρωση μισής ώρας, όμως κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Μπογκλ, στο 54ο λεπτό. Έφτασε έτσι τους 58 βαθμούς που την κατατάσσουν στην τρίτη θέση της κατηγορίας, στο -1 από τη δεύτερη Μπάρνσλεϊ. Στις 14 νίκες και από τρεις ισοπαλίες και ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας ηττηθεί στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της. Στο FA Cup, απέκλεισε κατά σειρά τις Μέιντενχεντ (0-4 εκτός), Ροτσντέιλ (0-1 εκτός) και Νόριτς (0-1 εκτός).