Για την 24η αγωνιστική της Premier League, η Νιουκάστλ φιλοξενεί τη Μάντσεστερ Σίτι (22:00) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 536+ αγορές!

Επιστροφή στις νίκες για τη Νιουκάστλ, μετά από πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα, με απολογισμό δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ φιλοξένησε τη Κάρντιφ, την οποία φιλοδώρησε με τρία τέρματα. Με δυο προσωπικά του τέρματα (24′, 63′), ο Σαρ έδωσε σαφές προβάδισμα στις “καρακάξες”, με τον Αγιόθε Πέρεθ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, η Νιουκάστλ έφτασε τους 21 συνολικά και βρίσκεται στην 17η θέση, απέχοντας δυο πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Τρεις νίκες, μια ισοπαλία και οκτώ ήττες ο απολογισμός της σε εντός έδρας αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα. Το Σάββατο, γνώρισε την ήττα με 0-2 από τη Γουότφορντ, και έμεινε εκτός FA Cup.

Από την τέταρτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Μάντσεστερ Σίτι, μετά και από εκείνες επί των Σαουθάμπτον (1-3 εκτός), Λίβερπουλ (2-1 εντός) και Γουλβς (3-0 εντός). Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα φιλοξενήθηκε από τη Χάντερσφιλντ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-3. Στο 18′, ο Ντανίλο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με τους Στέρλινγκ (54′) και Σανέ (56′) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα. Με το νέο αυτό τρίποντο που πήρε, έφτασε τους 56 συνολικά βαθμούς και είναι στη δεύτερη θέση και στο -4 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Επτά νίκες, δυο ισοπαλίες και δυο ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας επικρατήσει στις δυο τελευταίες εξόδους της. Το Σάββατο, συνέτριψε με 5-0 τη Μπέρνλι, εντός έδρας, και πήρε την πρόκριση για τον πέμπτο γύρο του FA Cup. Οι “πολίτες” δεν έχουν ηττηθεί στο “St. James Park” από το 2005 και μετά!