Για την 27η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ φιλοξενεί τη Σαουθάμπτον (16:05) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 549+ αγορές!

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Άρσεναλ, μετά και την ήττα της από τη Μάντσεστερ Σίτι (3-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ουνάι Έμερι φιλοξενήθηκε από τη Χάντερσφιλντ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Το σκορ για τους “κανονιέρηδες” άνοιξε ο Ιβόμπι στο 16′, με τον Λακαζέτ να κάνει δυο τα τέρματα της, λίγο πριν από την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν απλά για το τελικό αποτέλεσμα, στις καθυστερήσεις. Τρίτο διαδοχικό της G/G και Over 2.5. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 50 συνολικά και είναι στην πέμπτη θέση, μαζί με την Τσέλσι, απέχοντας παράλληλα ένα πόντο μακριά από την τέταρτη την τέταρτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Δέκα νίκες, δυο ισοπαλίες και μια ήττα ο εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στα έξι τελευταία της. Την Πέμπτη, επικράτησε με 3-0 της Μπάτε Μπορίσοφ, εντός, για τη φάση των “32” του Europa League.

Την πρώτη της ήττα μετά από πέντε αναμετρήσεις, με απολογισμό δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες, υπέστη και πάλι η Σαουθάμπτον. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ραλφ Χάσενχουτλ υποδέχθηκε την Κάρντιφ, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Βρέθηκε πίσω στο 69′, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Στέφενς, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωστόσο, δυο λεπτά αργότερα, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, με αποτέλεσμα να ηττηθεί. Ήταν το πέμπτο διαδοχικό της G/G στο πρωτάθλημα. Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, παραμένει εντός ζώνης του υποβιβασμού, ούσα στην 18η θέση με 24 βαθμούς, απέχοντας ένα πόντο από τη σωτηρία. Τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, ούσα αήττητη στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της.