Στα πλαίσια των προημιτελικών για τα πλέι οφ ανόδου της Championship, η Έιρ φιλοξενεί την Ινβερνές (21:45) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 464+ αγορές.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, η Έιρ κατάφερε να παραμείνει αήττητη, ερχόμενη από τη νίκη επί της Πάρτικ Θιστλ (1-2 εκτός). Για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, το σύνολο του Ίαν ΜακΚολ φιλοξένησε την Αλόα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 33′, τέσσερα λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση με τον Σάνκλαντ, για το τελικό αποτέλεσμα. Σημειώθηκε G/G στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της. Έφτασε έτσι τους 54 βαθμούς και τερμάτισε στην τέταρτη θέση της κατάταξης. Πανηγύρισε μόλις μια νίκη στα οκτώ πιο πρόσφατα εντός της, όπου και μετράει ακόμη δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται από την πλευρά της η Ινβερνές, έχοντας προηγηθεί εκείνη επί της Αλόα (1-2 εκτός). Για την τελευταία αγωνιστική, το σύνολο του Τζον Ρόμπερτσον φιλοξένησε τη Νταμφερμλίν, της οποίας επικράτησε με 1-0, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Όστιν στο 35ο λεπτό. Σημειώθηκε N/G στα τέσσερα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της. Έφτασε έτσι τους 56 βαθμούς και τερμάτισε στην τρίτη θέση της κατάταξης, στο +2 από την αποψινή της αντίπαλο. Αήττητη στα πέντε τελευταία εκτός της, μετρώντας τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία.