Σε επαναληπτική αναμέτρηση για τη φάση των “16” του Copa del Rey, η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχεται τη Χιρόνα (20:30), με το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδια να λήγει ισόπαλο 1-1. Η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 552+ αγορές!

Από ένα αήττητο σερί 16 αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Ατλέτικο Μαδρίτης, μετρώντας δέκα νίκες και έξι ισοπαλίες. Την Κυριακή, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε υποδέχθηκε τη Λεβάντε, στα πλαίσια της La Liga, κόντρα στην οποία επικράτησε με 1-0. Το τέρμα που σημείωσε ο Γκριεζμάν στο 57′ και από το σημείο του πέναλτι, ήταν και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση. Επέστρεψε έτσι στις νίκες μετά από δυο διαδοχικές ισοπαλίες, φτάνοντας έτσι τους 38 βαθμούς, που τη φέρνουν στη δεύτερη θέση και πέντε πόντους μακριά από τη Μπαρτσελόνα. Εντός έδρας παραμένει αήττητη, όπου σε 14 αντίστοιχα παιχνίδια μετράει δώδεκα νίκες και δυο ισοπαλίες, έχοντας επικρατήσει στα πέντε πιο πρόσφατα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει από την πλευρά της Χιρόνα, που εδώ και έξι αναμετρήσεις, μετράει τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες. Το Σάββατο, η ομάδα του Εουσέμπιο Σακριστάν υποδέχθηκε την Αλαβές, στα πλαίσια της La Liga, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1. Παρότι προηγήθηκε στο 12′ με τον Στουάνι, είδε την αντίπαλο της να φέρνει το ματς στα ίσα, στο πέμπτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 24 συνολικά και είναι στην ένατη θέση, όπου και “συγκατοικεί” με την Εσπανιόλ. Σε δέκα εξόδους σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, έχει απολογισμό τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και δυο ήττες, αγνοώντας το διπλό στις τρεις πιο πρόσφατες εξ’ αυτών (0-1-2).