Για τη φάση των “32” του Europa League, η Ρεν υποδέχεται τη Μπέτις (19:55) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 556+ αγορές!

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Ρεν, μετά και από εκείνες επί των Αμιάν (1-0 εντός) και Λιλ (2-1 εντός), σε πρωτάθλημα και κύπελλο, αντίστοιχα. Την Κυριακή, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν υποδέχθηκε τη Σεντ Ετιέν, στα πλαίσια της Ligue 1, κόντρα στην οποία επικράτησε με 3-0. Ο Νιάνγκ στο 21′ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Μπεν Αρφά να κάνει δυο τα τέρματα της στο 87′, με πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χουνού, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έφτασε έτσι τους 36 βαθμούς και βρίσκεται στην όγδοη θέση, απέχοντας μόλις ένα βαθμό από την πρώτη τετράδα της κατάταξης. Στις δέκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, μένοντας αήττητη στα εννέα τελευταία αντίστοιχα ματς (7-2-0). Προκρίθηκε ως καλύτερη δεύτερη από τον όμιλο της, πίσω από τη Ντιναμό Κιέβου, αφήνοντας εκτός τις Αστάνα και Γιάμπλονετς.

Την πρώτη της ήττα μετά από τρία παιχνίδια και με απολογισμό δυο νίκες και μια ισοπαλία, υπέστη και πάλι η Μπέτις. Την Κυριακή, η ομάδα του Κίκε Σετιέν έπαιξε στην έδρα της Λεγκανιές, στα πλαίσια της La Liga, από την οποία και ηττήθηκε με 3-0. Βρέθηκε πίσω με δυο τέρματα από το πρώτο μέρος, δέχθηκε ένα τρίτο στο 66ο λεπτό, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, μετά και την αποβολή του Χάβι Γκαρθία, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Βρίσκεται έτσι στην έβδομη θέση, έχοντας 32 βαθμούς, απέχοντας παράλληλα τρεις πόντους από την πρώτη εξάδα. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, αγνοώντας το διπλό στις πέντε τελευταίες εξόδους της (0-2-3). Πήρε την πρόκριση στα νοκ άουτ, τερματίζοντας πρώτη στον όμιλο της.