Για την 21η αγωνιστική της Euroleague, η Μπάμπεργκ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (21:00).

Ανήκει στο γκρουπ των ομάδων που δύσκολα θα πρωταγωνιστήσουν στην διοργάνωση. Η Μπάμπεργκ λογικά δεν θα μπορέσει προλάβει το «τρένο» των πλέι οφ, καθώς απέχει από την οχτάδα πέντε θέσεις. Τις δύο τελευταίες χρονικά αγωνιστικές κόντρα σε Μπαρτσελόνα και ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντίστοιχα, γνώρισε ισάριθμες ήττες, οι οποίες θεωρούνται όμως εντός προγράμματος. Απέναντι στην ρώσικη ομάδα ήταν άκρως ανταγωνιστική, αλλά χάρη σε ένα καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο έχασε με 81-72. Πλέον το συγκρότημα του Τρινκιέρι μετρά εφτά νίκες και 13 ήττες, με συντελεστή πόντων 1486-1601. Για το γερμανικό πρωτάθλημα έχει κατρακυλήσει στην 7η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-7.

Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός παρουσιάζεται αρκετά ασταθής εκτός έδρας, καθώς φέτος έχει καταφέρει να κερδίσει σε αντίπαλο γήπεδο μόλις τρεις φορές. Πάντως οι «πράσινοι» προστατεύουν με εξαιρετικό τρόπο το «ΟΑΚΑ», μετρώντας σε 11 παιχνίδια 10 νίκες. Την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην Ζαλγκίρις νίκησαν στην παράταση με 94-93. Ο κινητήριος μοχλός των γηπεδούχων, Νικ Καλάθης, ήταν ο κύριος εκφραστής αυτής της νίκης διότι διέσχισε όλο το γήπεδο στα τέσσερα δευτερόλεπτα που απέμεναν και πέτυχε το καλάθι που έκρινε τον αγώνα. Το «τριφύλλι» με ρεκόρ 13 νίκες και εφτά ήττες καταλαμβάνει την πλεονεκτική 4η θέση της Euroleague. Για τις εγχώριες διοργανώσεις στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό το σύνολο του Πασκουάλ νίκησε για τρίτη συνεχόμενη φορά φέτος τους «ερυθρόλευκους» με 68-61 και αποσπάστηκε από τον αντίπαλό του τέσσερις πόντους στη βαθμολογία.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.