Για την 25η αγωνιστική της Euroleague, η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (22:00).

Μετά την μεγάλη επικράτηση επί της Μπαρτσελόνα, η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, διότι γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική την εντός έδρας ήττα από την Φενερμπαχτσέ με 83-86. Η «βασίλισσα» κατέστρεψε στην τρίτη περίοδο ότι «έχτισε» στο πρώτο ημίχρονο και αναπόφευκτα δεν απέφυγε το αρνητικό αποτέλεσμα, παρά την προσπάθεια των Κάρολ και Ντόνσιτς. Πλέον το συγκρότημα του Λάσο καταλαμβάνει την 5η θέση στην βαθμολογία, απέχοντας από την προνομιούχο τέταρτη μία νίκη. Επιπροσθέτως οι «μερένχες» μετρούν 14 νίκες και 10 ήττες, με συντελεστή πόντων 2032-1881.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός θα παραταχθεί στην Μαδρίτη με πεσμένο το ηθικό, λόγω της ήττας στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό με 85-87 στην παράταση. Οι «πράσινοι» στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κυνηγούσαν στο σκορ τους «ερυθρόλευκους» όμως χάρη σε ένα απίστευτο τέταρτο δεκάλεπτο ισοφάρισαν σε 71-71, πηγαίνοντας το ματς στην παράταση. Στον εξτρά χρόνο το «τριφύλλι» γνώρισε την δεύτερη ήττα στο «ΟΑΚΑ» για τη φετινή διοργάνωση. Έτσι το σύνολο του Πασκουάλ κατρακύλησε στην 7η θέση της κατάταξης με ρεκόρ 14-10 (ίδια επίδοση με Ρεάλ και Κίμκι) και συντελεστή πόντων 1840-1831.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betrebels.