Για την 22η αγωνιστική της Eredivisie, η Ρόντα υποδέχεται τον Άγιαξ (21:45).

Την περασμένη αγωνιστική, δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 2-2 με αντίπαλο την Αλκμάαρ. Η Ρόντα βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 13ο λεπτό, μετά το αυτογκόλ του Μπάνκααρντ, αλλά 11 λεπτά αργότερα ο Βάνκαμπ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Όμως, οι γηπεδούχοι, πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο, πήραν κεφάλι στο σκορ μετά από ωραίο τελείωμα του Μίτσζο. Στην επανάληψη, η Ρόντα κατάφερε να ισοφαρίσει, μετά από τέρμα του Ντέγκε στο 71′. Πλέον το σύνολο του Μόλεναρ μετρά τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και 13 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 22-44 και παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης έχοντας 16 βαθμούς.

Στην αντίπερα όχθη, ο Άγιαξ με ένα ντεμαράζ θετικών αποτελεσμάτων πλησίασε την κορυφή, διότι η διαφορά από την πρωτοπόρο PSV έφτασε τους εφτά πόντους. Την προηγούμενη αγωνιστική, κόντρα στην Μπρέντα εντός έδρας νίκησε με 3-1. Στο 6′ ο Άμπροουζ αρχικά σόκαρε τους γηπεδούχους, αλλά ο «Aίαντας» ισοφάρισε με τέρμα του Φαν Ντε Μπίκ και στην συνέχεια, πριν κλείσει το ημίχρονο, έφτασε στην ολική ανατροπή με τον Νέρες. Το μόνο που άλλαξε στο δεύτερο μέρος, ήταν ο δείκτης του σκορ, καθώς στις καθυστερήσεις ο Ζίγιεκ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Πλέον, το συγκρότημα του Τεν Χάγκ, με ρεκόρ (15-3-3), καταλαμβάνει την δεύτερη θέση, μετρώντας 48 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.