Για την 19η αγωνιστική της Eredivisie, η Ουτρέχτη υποδέχεται την Αλκμάαρ (21:00).

Είναι από τις ομάδες που τα τελευταία χρόνια έχουν ανέβει ένα «σκαλοπάτι» πιο πάνω. Πλέον κάθε χρόνο διεκδικεί με αξιώσεις ένα εισιτήριο που θα της επιτρέψει να αγωνίζεται σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η Ουτρέχτη βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 28 βαθμούς. Στο ματς με την Μπρέντα δεν τα κατάφερε και έχασε με 3-1.  Στο 26′ οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα με τέρμα του Μάρι και το αποτέλεσμα να μένει ως έχει στο ημίχρονο. Ο Άμπροουζ νίκησε για δεύτερη φορά στο ματς τον Γιένσεν στο 72′, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Ντέσερς. Στις καθυστερήσεις ο Αντζελίνο, έγραψε το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Το σύνολο του Τεν Χαγκ μετρά οχτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες, με συντελεστή τερμάτων 27-28.

Στην αντίπερα όχθη, η Αλκμάαρ έκλεισε το 2017 με ιδανικό τρόπο, αφού υπέταξε την Χέρενφεν με 3-1. Κέρδισε την ομάδα με τις «καρδούλες», φτάνοντας σε μία σπουδαία ανατροπή, που ήρθε μετά την αποβολή του Θόρσμπι στο 68′. Έτσι το σύνολο του Βαν Ντε Μπρόμ απολαμβάνει την μοναξιά της 3ης θέσης που οδηγεί στο Europa League της επόμενης χρονιάς. Επιπλέον μετρά 12 νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, με συντελεστή τερμάτων 34-19 και απέχει από την κορυφή οχτώ πόντους.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.