Για την 25η αγωνιστική της Euroleague, ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο «ΣΕΦ» την Μπάμπεργκ (21:00).

Ο Ολυμπιακός προέρχεται από τον θρίαμβο κόντρα στον Παναθηναϊκό με 85-87, φτάνοντας έτσι τις τέσσερις σερί νίκες στην Euroleague. Στον αγώνα με τους «πράσινους» οι Πειραιώτες βρίσκονταν μπροστά στο σκορ για περισσότερα από 30 λεπτά, όμως στην τέταρτη περίοδο εξαιτίας μίας κάκιστης αγωνιστικής εικόνας έχασαν την διαφορά τους και ο αγώνας στην κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλος 71-71. Στην παράταση το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου με μπροστάρη τον σεληνιασμένο Ρόμπερτς (18π.) έφτασε στην τελική επικράτηση επί του αιώνιου αντιπάλου του. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετρώντας 17 νίκες και εφτά ήττες, με συντελεστή πόντων 1794-1756.

Από την άλλη, η Μπάμπεργκ από ότι φαίνεται για μία ακόμη χρονιά θα μείνει εκτός πλέι οφ, καθώς απέχει από την πρώτη «οχτάδα» πέντε νίκες. Την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στην Βαλένθια δεν κατάφερε να πανηγυρίσει καθώς γνώρισε την ήττα με 86-70. Ο σύλλογος της Βαμβέργης ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα και παρά την φιλότιμη προσπάθεια του Μούσλι και Χάκετ δεν απέφυγε την ήττα. Έτσι το σύνολο του Καντζούρη μετρά εννέα νίκες και 15 ήττες, με συντελεστή πόντων 1806-1900.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betrebels.