Για την 21η αγωνιστική της Primera Division, η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχεται την Εϊμπάρ (22:00).

Μετρά ένα αήττητο σερί εννέα αγώνων και έχει αφήσει πίσω της το κάκιστο ξεκίνημα στην Primera. Οι Βάσκοι τα προηγούμενα χρόνια ήταν συνηθισμένοι να βρίσκονται στις πέντε πρώτες θέσεις της κατηγορίας όμως μετά την φυγή του Βαλβέρδε περνούν μία μεταβατική περίοδο. Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην Χετάφε παραχώρησε ισοπαλία με 2-2 εκτός έδρας. Ινιάκι Γουίλιαμς και Ραούλ Γκαρσία οι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους. Έτσι το σύνολο του Θιγκάντα λαμβάνει την 12η θέση με 26 βαθμούς, έχοντας στο ενεργητικό του έξι νίκες, οχτώ ισοπαλίες και έξι ήττες. Συνοψίζοντας η Βασκική ομάδα λογικά αδυνατεί να προλάβει το τρένο της Ευρώπης, καθώς έχει μείνει πίσω στο κυνήγι των προνομιούχων θέσεων.

Από την άλλη πλευρά, η Εϊμπάρ τα προηγούμενα χρόνια στην Primera Division ήταν συνυφασμένη με την ιδέα της σωτηρίας. Φέτος πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία και δικαίως καταλαμβάνει την 8η θέση της βαθμολογίας. Στο τελευταίο χρονικά ματς με αντίπαλο την ουραγό Μάλαγα σπατάλησε πολλές ευκαιρίες, με αποτέλεσμα να μείνει στο 1-1. Οι Βάσκοι απέφυγαν το «έμφραγμα» χάρη σε τέρμα του Κίκε στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά στην συνέχεια δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που θα τους χάριζε την πολυπόθητη νίκη. Έτσι το σύνολο του Μεντιλιμπάρ με ρεκόρ οχτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και οχτώ ήττες, ελπίζει στην κατάληψη μιας θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.