Για την 34η αγωνιστική της Serie A, η Γιουβέντους υποδέχεται την Νάπολι (21:45).

Συνεχίζει να έχει το «πάνω χέρι» στην κόντρα με την Νάπολι για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η Γιουβέντους βρίσκεται στο +4 από τους «παρτενοπέι» πέντε στροφές πριν από το φινάλε. Την προηγούμενη αγωνιστική παραχώρησε εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στην Κροτόνε με 1-1. Ο Άλεξ Σάντρο αρχικά έβαλε σε θέση οδηγού την «Μεγάλη Κυρία» όμως ο Σίμι στο 65′ ισοφάρισε το σκορ του αγώνα χάρη σε ένα εξαιρετικό ανάποδο ψαλίδι. Πλέον το συγκρότημα του Αλέγκρι μετρά 27 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες, με συνολικά τέρματα 78 υπέρ και 19 κατά.

Στην αντίπερα όχθη, η Νάπολι δεν άντεξε το «βάρος» της κορυφής και πλέον βρίσκεται στο -4 από την πρώτη θέση. Στο περασμένο ματς με αντίπαλο την Ουντινέζε επιβλήθηκε εντός έδρας με 4-2. Ο σύλλογος από το Ούντινε πέρασε μπροστά στο σκορ τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου με το τέρμα του Γιάνκτο όμως ο Ινσίνιε ισοφάρισε στο 47′. Στην συνέχεια ο Ίνγκελσον βρήκε δίχτυα για το 1-2, αλλά οι Ναπολιτάνοι κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση χάρη στα γκολ των Αλμπιόλ, Μίλικ και Τονέλι. Έτσι το οικοδόμημα του Σάρι με ρεκόρ 25-6-2 και συντελεστή τερμάτων 70-23, έχει συλλέξει 81 βαθμούς στην προσπάθεια που καταβάλει για την κατάκτηση του Σκουντέτο.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betrebels.