Για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Ατρόμητο στην «Τούμπα» (21:45).

Στους  «16» του θεσμού δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο και απέκλεισε απολύτως δίκαια τα Τρίκαλα με συνολικό σκορ (7-2). Για τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα, παρέμεινε χωρίς ήττα για όγδοο συνεχόμενο ματς και η απόσταση που τον χωρίζει από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό είναι μόλις ένας βαθμός. Την περασμένη αγωνιστική, διατήρησε το αήττητο της Τούμπας, μετά και την επικράτηση επί του Απόλλωνα Σμύρνης με 3-0. Ο Μακ στο 27′ βρήκε δίχτυα, ενώ ο Κονέ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έστειλε άθελά του την μπάλα στο βάθος της εστίας του Χουάντερσον. Πανηγυρικό τόνο στην νίκη του «δικέφαλου», έδωσε ο Πρίγιοβιτς, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Έτσι το σύνολο του Λουτσέσκου μετρά 12 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες, με συντελεστή τερμάτων 35-7.

Από την άλλη μεριά, η έκπληξη της φετινής χρονιάς που ακούει στο όνομα Ατρόμητος, τα πηγαίνει περίφημα και στον θεσμό του κυπέλλου. Για την φάση των «16», απέκλεισε τον Αστέρα Τρίπολης με επιμέρους σκορ (2-0). Η σχεδόν αψεγάδιαστη πορεία που πραγματοποιούσε η ομάδα του Περιστερίου, διακόπηκε τις δύο τελευταίες χρονικά αγωνιστικές, κόντρα στον Παναιτωλικό με ήττα (0-1) και τον Πας Γιάννινα (2-2). Έτσι το σύνολο του Κάναντι έχασε σημαντικό έδαφος στην διεκδίκηση του τίτλου, διότι έμεινε στην τέταρτη θέση και τους 34 βαθμούς. Επιπλέον μετρά εννέα νίκες, εφτά ισοπαλίες και δύο ήττες, έχοντας ως συντελεστή τερμάτων 25-11.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.