Για την 30η αγωνιστική της Primera Division, η Μάλαγα υποδέχεται την Βιγιαρεάλ (19:30).

Παραμένει χωρίς νίκη εδώ και 14 αγωνιστικές. Η Μάλαγα πολύ δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό, αφού είναι η ουραγός της βαθμολογίας και από τις ασφαλείς θέσεις απέχει 13 βαθμούς. Την τελευταία χρονικά αγωνιστική παραχώρησε ισοπαλία δίχως τέρματα απέναντι στην Θέλτα εκτός έδρας. Η κατοχή ήταν μοιρασμένη όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις σπουδαιότερες ευκαιρίες του αγώνα, με το αποτέλεσμα να ευνοεί περισσότερο την Θέλτα από άποψη βαθμολογίας. Πλέον το σύνολο του Γκονζάλες μετρά σε 29 αγωνιστικές τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και 21 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 16-45, έχοντας συλλέξει 14 πόντους.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η εικόνα που παρουσιάζει η Βιγιαρεάλ σε σχέση με την προσεχή της αντίπαλο είναι άκρως διαφορετική. Το «κίτρινο υποβρύχιο» συνεχίζει τις υψηλές του πτήσεις στην βαθμολογία και δικαίως καταλαμβάνει την πέμπτη θέση στην κατάταξη. Στο περασμένο απαιτητικό ματς ενάντια στην Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-1 εντός έδρας. Στο 20ο λεπτό ο Γκριεζμάν ευστόχησε πίσω από την άσπρη βούλα όμως οι γηπεδούχοι δεν απογοητεύτηκαν ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Ουνάλ στο 82′ και δέκα λεπτά αργότερα ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τέρμα του Τούρκου επιτελικού μέσου. Έτσι το συγκρότημα του Καγιέχα κατέχει ρεκόρ 14-5-10 με συνολικά τέρματα 40-33.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betrebels.