Για την φάση των «32» του Europa League, η Λυών υποδέχεται την Βιγιαρεάλ (22:05).

Η Λυών με τρεις απανωτές ήττες στα τρία τελευταία ματς για το πρωτάθλημα κατρακύλησε στην 4η θέση της βαθμολογίας, απέχοντας τέσσερις βαθμούς από την τρίτη Μαρσέιγ. Στον περασμένο αγώνα κόντρα στη Ρεν ηττήθηκε με 2-0, εντός έδρας. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους χρίστηκαν οι Κάζρι στο 5′ και Λεά στο 93′. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το σύνολο του Ζενεζιό μετρά 14 νίκες, έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες, με συντελεστή τερμάτων 54-30. Επίσης οι Λιοναί στο Europa League έμειναν στην δεύτερη θέση, πίσω από την Αταλάντα έχοντας 11 βαθμούς και ρεκόρ 3-2-1.

Στο πρωτάθλημα Ισπανίας, η Βιγιαρεάλ έχασε αρκετό έδαφος στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης καθώς γνώρισε ισάριθμες ήττες τις δύο τελευταίες αγωνιστικές και η Ρεάλ Μαδρίτης άνοιξε την «ψαλίδα» στους πέντε βαθμούς. Στον προηγούμενο αγώνα κόντρα στην Αλαβές, ηττήθηκε με 2-1. Πέντε λεπτά πριν κλείσει το ημίχρονο ο Έλι νίκησε τον Ασένχο, ενώ στο 71′ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση, αυτή την φορά με τον Ιμπάι. Το μόνο που κατάφερε το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Κάρλος Μπάκα. Με τον Καγιέχα Ρεβίγια στον πάγκο της μετράει 11 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και οχτώ ήττες, με συντελεστή τερμάτων 34-28.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.