Για την 34η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν υποδέχεται την Μπενεβέντο (21:45).

Στα τελευταία πέντε παιχνίδια της η Μίλαν αγνοεί την λέξη νίκη. Πλέον η τέταρτη θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League φαίνεται πως αποτελεί παρελθόν διότι η Λάτσιο έχει αποσπαστεί 10 βαθμούς. Η τελευταία χρονικά απώλεια βαθμών για τους «ροσονέρι» ήρθε στο Τορίνο από την ομώνυμη ομάδα με το σκορ να μένει στο 1-1. Στο τέταρτο λεπτό η «Γκρανάτα» είχε την ευκαιρία να προηγηθεί αλλά ο Μπελότι αστόχησε από την άσπρη βούλα και οι φιλοξενούμενοι πέντε λεπτά αργότερα τιμώρησαν τους γηπεδούχους με το τέρμα του Μποναβεντούρα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντε Σιλβέστρι στο 70ο λεπτό της συνάντησης. Έτσι το οικοδόμημα του Γκατούζο κατέχει ρεκόρ 15-9-9, με συντελεστή τερμάτων 44-37.

Από την άλλη, η Μπενεβέντο έχει συμβιβαστεί με την ιδέα του υποβιβασμού. Παραμένει στον «πάτο» της βαθμολογίας με την «φτωχή» συγκομιδή των 14 βαθμών. Στον αγώνα με την Αταλάντα γνώρισε την ήττα με 3-0 εντός έδρας. Οι «νερατζούρι» πέρασαν σαν σίφουνας από την έδρα της νεοφώτιστης ομάδας χάρη στα τέρματα των Φρόιλερ, Μπάροου και Γκόμεζ. Έτσι το σύνολο του Ντε Ζέρμπι μετρά τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και 27 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 28-78, διαθέτοντας την χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betrebels.