Για την φάση των «16» του Basketball Champions League, η ΑΕΚ υποδέχεται τη Νίμπουργκ (19:30).

Η σεζόν για την μπασκετική ΑΕΚ θεωρείται επιτυχημένη, καθώς στον τελικό κυπέλλου Ελλάδας, επικράτησε του Ολυμπιακού με 83-88, πανηγυρίζοντας έτσι το πρώτο τρόπαιο μετά από 16 χρόνια. Για  την διοργάνωση του Basketball Champions League, η Ένωση τερμάτισε στην τρίτη θέση του Γ’ ομίλου, μετρώντας οχτώ νίκες και έξι ήττες αντίστοιχα, με συντελεστή πόντων 1149-1110. Ο τελευταίος χρονικά αγώνας, κόντρα στην Μπάιρουθ είχε χαρακτήρα τελικού με τους κιτρινόμαυρους να επικρατούν εντός έδρας με 83-81, χάρη σε ένα τρίποντο του Σάκοτα στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Από την άλλη, η Νίμπουργκ στον τελευταίο  όμιλο του Basketball Champions League τερμάτισε στην δεύτερη θέση, πίσω μόνο από την Μπεσίκτας, μετρώντας δέκα νίκες και τέσσερις ήττες, με συντελεστή πόντων 1152-1100. Σε όλη την διοργάνωση η τσέχικη ομάδα έχει στηριχθεί κατά κύριο λόγο στην επίθεσή της, διαθέτοντας μία από τις πιο αποδοτικές στην διοργάνωση. Στο εγχώριο πρωτάθλημα. καταλαμβάνει την πρώτη θέση της βαθμολογίας, ούσα αήττητη, με ρεκόρ 22-0, και συνολικούς πόντους 2293-1582, διαθέτοντας την καλύτερη άμυνα και επίθεση της λίγκας. Επίσης και στα πλέι οφ έχει ξεκινήσει δυναμικά έχοντας κάνει το 2/2 με Ντετσίν και Σβιτάβι.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betrebels.