Λίβερπουλ και Πόρτο διασταυρώνουν τα ξίφη τους, για την φάση των «16» του Champions League (21:45).

Παραμένει σε δαιμονιώδη φόρμα η Λίβερπουλ, καθώς για πέντε σερί παιχνίδια αρνείται να χάσει στην Premier League. Έτσι απέχει από δύο βαθμούς από την δεύτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με την οποία παίζει την ερχόμενη αγωνιστική στο «Old Trafford». Πάντως στο τελευταίο χρονικά ματς κόντρα στην Νιούκαστλ επικράτησε με 2-0 εντός έδρας. Στο 40′ ο Σαλάχ αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Τσάμπερλειν ανοίγοντας το σκορ και με την σειρά του ο Μανέ στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Πλέον οι «κόκκινοι» μετρούν 17 νίκες, εννέα ισοπαλίες και τρεις ήττες, με συντελεστή τερμάτων 67-32, ευρισκόμενοι στην 3η θέση, συλλέγοντας 60 πόντους.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Πόρτο φαίνεται πως θα σπάσει την τετραετή κυριαρχία της Μπενφίκα στην Πορτογαλία καθώς μετά το πέρας της 25ης αγωνιστικής συνεχίζει να προπορεύεται στην βαθμολογία σε απόσταση πέντε βαθμών από τους «αετούς». Στον περασμένο αγώνα απέναντι στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε 2-1 εντός έδρας. Στο 28′ ο Μαρκάνο νίκησε από κοντινή απόσταση τον Ρούι Πατρίσιο αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Λεάο συνδύασε το ντεμπούτο του σε ντέρμπι με γκολ. Τη λύση για τους «δράκους» έδωσε ο Μπραχίμι στο 49′ μετά από μία εξαίσια ατομική προσπάθεια. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το σύνολο του Κονσεϊσάο μετρά 21 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, όντας αήττητο στην πορτογαλική λίγκα.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betrebels.