Για την 26η αγωνιστική της Serie A, η Ρόμα υποδέχεται την Μίλαν (21:45).

Από την μεριά της, η Ρόμα με τρεις διαδοχικές νίκες ανέβηκε στην τρίτη θέση της Serie A. Στον αγώνα με την Ουντινέζε επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας, έχοντας για σκόρερ τους Ουντέρ στο 70′ και Περότι είκοσι λεπτά αργότερα. Μετά το πέρας της 25ης αγωνιστικής οι «τζιαλορόσι» μετρούν 15 νίκες, πέντε ισοπαλίες και πέντε ήττες, με συντελεστή τερμάτων 40-19. Επιπλέον το σύνολο του Ντι Φραντζέσκο για τον θεσμό του Champions League στον πρώτο αγώνα για την φάση των «16» κόντρα στην Σαχτάρ ηττήθηκε με σκορ 2-1, εκτός έδρας.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Μίλαν μετά την πρόκριση της από την φάση των «32» του Europa League με δύο νίκες επί της Λουντογκόρετς στρέφει το «βλέμμα» της στις εγχώριες υποχρεώσεις. Βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με συγκομιδή 41 βαθμών. Την τελευταία χρονικά αγωνιστική επικράτησε εντός έδρας της Σαμπντόρια με 1-0, σε ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι. Για τους «ροσονέρι» σκόρερ χρίστηκε στο 13ο λεπτό ο Μποναβεντούρα μετά την ασίστ του Καλάμπρια. Έτσι το συγκρότημα του Γκατούζο μετρά 12 νίκες, πέντε ισοπαλίες και οχτώ ήττες, με συνολικά τέρματα 35-30.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.