Για την 22η αγωνιστική της Primera Division, η Μπέτις υποδέχεται την Βιγιαρεάλ (17:15).

Τις δύο τελευταίες χρονικά αγωνιστικές μέτρησε ισάριθμες ήττες κόντρα στην Μπαρτσελόνα (0-5) και την Θέλτα (3-2) αντίστοιχα. Η Μπέτις μπορεί να νοιώθει ασφάλεια καθώς από την επικίνδυνη ζώνη απέχει 10 βαθμούς και φαίνεται πως το πλάνο της έχει υλοποιηθεί κατά μεγάλο ποσοστό. Την περασμένη Δευτέρα με αντίπαλο την Θέλτα δεν τα κατάφερε καθώς έχασε με 3-2. Στο 12′ ο Ιάγο Άσπας άνοιξε το σκορ, με τον Μαξιμιλιάνο Γκόμεζ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 57′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά μετά από τέρμα του Λεόν,όμως δέχθηκαν και τρίτο «τεμάχιο» ξανά από τον Άσπας. Στις καθυστερήσεις ο Γκουαρδάδο «έγραψε» την τελική έκβαση του αγώνα. Πλέον η Μπέτις μετρά οχτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και 10 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 35-44, ευρισκόμενη στην 13η θέση της βαθμολογίας.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Βιγιαρεάλ βρίσκεται σε ανοδική πορεία το τελευταίο διάστημα επειδή προέρχεται από ένα αήττητο σερί έξι αγωνιστικών. Το τελευταίο θύμα του «κίτρινου υποβρυχίου» ήταν η Ρεάλ Σοσιεδάδ με το σκορ να σταματάει στο 4-2. Από το πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν πάρει βραχεία κεφαλή και στην επανάληψη προέβησαν σε συντήρηση δυνάμεων. Είναι έναν βαθμό πίσω από την τέταρτη Ρεάλ Μαδρίτης και με ρεκόρ 11 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες ατενίζει το μέλλον της με αισιοδοξία, καθώς έχει εισβάλλει για τα καλά στον ποδοσφαιρικό χάρτη της Ισπανίας.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.