Στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής στην Eliteserien, η Βαλερένγκα φιλοξενεί τη Μπραν (21:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Βαλερένγκα, μετά και από τη νίκη επί της Σάντεφιορντ (2-1 εντός). Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Νταγκ Έιλεφ Φάγκερμο φιλοξενήθηκε από τη Χάουγκεσουντ, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-1. Έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ με δυο τέρματα (16′, 36′), το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει απλά στο τελικό αποτέλεσμα με τον Βιγιάλμσον, στο 47ο λεπτό. Σημειώθηκε Goal/Goal και Over 2.5, στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

Αήττητη για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε η Μπραν, μετά και τη νίκη στην έδρα της Στάμπαεκ (0-2 εκτός). Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Κάρε Ιγκέμπριγκτσεν υποδέχθηκε τη Στρόμσγκοντσετ, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Παρότι προηγήθηκε στο σκορ με το τέρμα του Στραντ στο 33′, δέχθηκε την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα, τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα. Σημειώθηκε 2-3 Goals, στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.