Για τη φάση των «16» του Europa League, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης υποδέχεται την Λειψία (20:00).

Δεν είχε κανένα πρόβλημα να ξεπεράσει το «εμπόδιο» της Σέλτικ στην φάση των «32» της διοργάνωσης. Η Ζενίτ κλήθηκε να αντιμετωπίσει στους «16» τη Λειψία και στο πρώτο ματς δεν απέφυγε την ήττα με 2-1. Οι «ταύροι» ξεκίνησαν φουριόζοι στο δεύτερο μέρος και πήραν προβάδισμα στο 56′ με τον Μπρούμα να νικάει τον αντίπαλο γκολκίπερ. Επίσης ο Βέρνερ με την σειρά του στο 77′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, αλλά οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το καθοριστικό εκτός έδρας γκολ στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης χάρη στην  απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρισίτο. Έτσι το συγκρότημα του Μαντσίνι στην Ρωσία θα προσπαθήσει να ανατρέψει την κατάσταση, ώστε να δώσει το παρόν στην επόμενη φάση.

Από την άλλη, η Λειψία μετά και την πρόκριση επί της Νάπολι θέλει να «προχωρήσει» στην διοργάνωση. Στον πρώτο αγώνα κόντρα στην Ζενίτ επιβλήθηκε εντός έδρας με 2-1. Το σύνολο του Χάσενχατλ άνοιξε τον χορό των γκολ στο 56′ με «δράστη» τον Μπρούμα, ενώ ο Βέρνερ είκοσι λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Κειτά και με μία πανέξυπνη λόμπα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Τέλος το μόνο που κατάφερε η Ζενίτ ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Κρισίτο στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον αγώνα στην Ρωσία να κρίνεται σαν τελικός και για τις δύο ομάδες.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betrebels με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betrebels.