Για την 23η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι υποδέχεται την Λέστερ (17:00).

«Τρέχει» ένα αήττητο σερί 6 αγώνων και δικαίως βρίσκεται στα υψηλά «κλιμάκια» της βαθμολογίας. Ο ρεαλιστικός στόχος, που είναι το πρωτάθλημα έχει χαθεί κατά μεγάλο ποσοστό και πλέον οι «μπλε» του Λονδίνου επικεντρώνονται στο καλύτερο δυνατό πλασάρισμα τους στην βαθμολογία. Την περασμένη αγωνιστική, απέναντι στην Άρσεναλ έμειναν στο 2-2. Στο 63′ ο Γουίλσιρ έβαλε μπροστά τους «κανονιέρηδες», όμως ο Αζάρ τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισε από την άσπρη βούλα. Η ανατροπή ήρθε στο 84′ για τους φιλοξενούμενους με τέρμα που σημείωσε ο Μάρκος Αλόνσο. Το σύνολο του Βενγκέρ δεν παράτησε τον αγώνα και με σκόρερ τον Μπεγερίν σόκαρε στις καθυστερήσεις την Τσέλσι. Αυτή την στιγμή το «συγκρότημα» του Κόντε λαμβάνει την 3η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 46 βαθμούς. Επιπλέον μετρά 14 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, με συντελεστή τερμάτων 41-16.

Πέρασαν δύο χρόνια από τον θρίαμβο της Λέστερ, που είχε καταφέρει να τερματίσει στην 1η θέση και να στεφθεί πρωταθλήτρια στο Νησί. Πλέον οι «αλεπούδες» δεν θυμίζουν καθόλου εκείνη την ομάδα που έκανε όλον τον ποδοσφαιρικό πλανήτη να μιλάει για το θαύμα της. Μετά από δύο διαδοχικές ήττες, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, νικώντας την Χάντερσφιλντ με το εμφατικό 3-0. Μαχρέζ, Σλιμάνι και Ολμπράιτον οι σκόρερ για τους γηπεδούχους. Με αυτή την νίκη ανέβηκε στην 8η θέση, έχοντας 30 πόντους. Μετρά οχτώ νίκες, έξι ισοπαλίες και οχτώ ήττες, με συντελεστή τερμάτων 34-32.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.