Για την 20η αγωνιστική της Serie A, η Ρόμα υποδέχεται στο «Ολίμπικο» την Αταλάντα (19:00).

Χωρίς νίκη παραμένει η Ρόμα στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε σε όλες τις διοργανώσεις, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες. Αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Τορίνο (2-1 εντός έδρας) και Γιουβέντους (1-0 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Ντι Φραντσέσκο μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Σασουόλο την προηγούμενη βδομάδα (1-1 εντός έδρας) για το πρωτάθλημα. Στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «τζιαλορόσι» για την ίδια διοργάνωση παραμένουν αήττητοι, σημειώνοντας πέντε σερί νίκες και μία ισοπαλία. Στις τέσσερις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τρεις κράτησαν ανέπαφη την εστία τους

Απ’ την άλλη πλευρά, η Αταλάντα πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις τη Γιουβέντους, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1 της Νάπολι. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 50’ με τον Καστάνιε. Εννέα λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Πάπου Γκόμεζ διπλασίασε τα τέρματά τους, προτού ο Μέρτενς πετύχει το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους στο 84’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Γκασπερίνι επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα την προηγούμενη βδομάδα μετά από πέντε αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Πιο συγκεκριμένα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Κάλιαρι (2-1 εντός έδρας).

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με 105+ αγορές.