Με τη ψυχολογία στα ύψη ταξίδεψε στην Αγία Πετρούπολη για τον αγώνα ρεβάνς με την Ζενίτ η Μπενφίκα, έχοντας ως «προίκα» και το υπέρ της 1-0 του πρώτου αγώνα στη Λισαβόνα.

Ζενίτ – Μπενφίκα (09/03, 19:00): Η Ζενίτ αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με την Κράσνονταρ στην επανέναρξη της ρώσικης λίγκας. Παρέμεινε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, εννιά πόντους πίσω από την κορυφή. Αγνοεί το «τρίποντο» στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές (0-2-1). Από την άλλη πλευρά η Μπενφίκα πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην Αγία Πετρούπολη, μετά τη μεγάλη της νίκη με 1-0 στο ντέρμπι της Λισαβόνας κόντρα στην Σπόρτινγκ στο «Ζοσέ Αλβαλάδε». Πάτησε μετά από πολύ καιρό κορυφή, στο +2 από την Σπόρτινγκ. Τρέχει ρεκόρ 5-0-1 στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Καμία δεν θα πάρει ρίσκα από την αρχή και η εκτίμηση μας είναι ότι θα δούμε μια κλειστή αναμέτρηση, με την πρόκριση να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Γι’ αυτό και καταλήξαμε στην ισορροπία στο ημίχρονο.

Προγνωστικό: Χ ημίχρονο (2.05 @ Stoiximan)