χατζηγεωργιου προγνστικα μπασκετ

Τα πράγματα είναι πολύ απλά, αναφορικά με τον τρίτο μεγάλο τελικό της φετινής σειράς για το πρωτάθλημα της Basket League 2021 – 2022, που είναι προγραμματισμένος για απόψε στις εννέα, στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Τον τρίτο τελικό θα τον βρείτε στην betshop gr με τεράσια γκάμα στοιχηματικών αγορών!

Είτε ο Ολυμπιακός θα διευρύνει τις νίκες του στις τρεις συνεχόμενες, στη φετινή σειρά των τελικών και θα κάνει το 3 – 0 για να κατακτήσει με …σουίπ το πρωτάθλημα, για πρώτη φορά μετά το 2016, είτε θα πετύχει το “διπλό” ο Παναθηναϊκός απόψε, για να μειώσει την σειρά στο 2 – 1 και να την γυρίσει για τον τέταρτο αγώνα τη Δευτέρα, στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων στο Μαρούσι.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Να θυμηθούμε πως την Τρίτη στο ΟΑΚΑ, στον δεύτερο αγώνα, οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με 14 πόντους διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46 – 32), αλλά το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου επιφύλαξε ένα 23 – 2 για τους φιλοξενούμενους που, τελικώς, έκαναν το break της έδρας του Παναθηναϊκού και έφυγαν με νίκη 72 – 78, για να φτάσουν τη σειρά, μέχρι στιγμής, στο 2 – 0.

Στον δεύτερο, λοιπόν, τελικό, για τους νικητές ο Σλούκας είχε 20 πόντους με 4 ασίστ, ο Ντόρσει 17 πόντους με 4 τρίποντα, ο Βεζένκοφ 19 με 4 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Παπαπέτρου είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παπαγιάννης πέτυχε double double με 12 και 10 αντίστοιχα ενώ Νέντοβιτς και Γουάιτ είχαν από 11 και 10 πόντους.

Το περασμένο Σάββατο, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, είχαμε τον πρώτο τελικό όπου και εκεί επικράτησε ο Ολυμπιακός και, μάλιστα, σαφώς πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 74 – 61, καθώς είχε και εκεί μια εντυπωσιακή (πρώτη) περίοδο όπου προηγήθηκε των αντιπάλων του με 23 – 4.

Στον πρώτο αγώνα, λοιπόν, της σειράς των τελικών, για τον Ολυμπιακό ο Σλούκας είχε 16 πόντους και 7 ασίστ, ο Φαλ στο δικό του double double πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ ενώ ο Βεζένκοφ έκανε κι αυτός double double με 12 και 10 αντίστοιχα. Σ’αυτό τον αγώνα, για τον Παναθηναϊκό, ο Παπαπέτρου είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γουάιτ 13 πόντους και ο Έβανς 11 πόντους και 11 ριμπάουντ στο τρίτο double double της αναμέτρησης.

Για να ολοκληρώσουμε με τα βασικά δεδομένα που πρέπει να έχει κάποιος στο μυαλό του για τον αποψινό αγώνα, να θυμίσουμε πως ο Ολυμπιακός έχει πετύχει έξι νίκες και ο Παναθηναϊκός μόλις μία, στις εφτά μέχρι στιγμής φετινές τους αναμετρήσεις στο Ελληνικό πρωτάθλημα (κανονική περίοδο και τελικοί πρωταθλήματος μέχρι στιγμής), στον τελικό του κυπέλλου και στους δύο αγώνες στην κανονική περίοδο της φετινής Ευρωλίγκας, με τον Παναθηναϊκό να είναι ο νικητής στην πρώτη μεταξύ τους συνάντηση στον πρώτο γύρο της Basket League, το φθινόπωρο στο ΣΕΦ, και τον Ολυμπιακό να επικρατεί στις έξι επόμενες.