μπασκετ προγνστικα αντυπας

Η τρίτη πράξη της σειράς των νοκ-άουτ αγώνων στα πλέι-οφ της Ευρωλίγκας είναι προ των πυλών και απόψε στις 9:15 το βράδυ, ώρα Ελλάδας, στο Τελ Αβίβ, η “ομάδα του λαού”, Μακάμπι, υποδέχεται τη “βασίλισσα”, Ρεάλ Μαδρίτης, στον τρίτο αγώνα της μεταξύ τους σειράς. Είναι, μάλιστα, το μοναδικό ζευγάρι αντιπάλων που θα μπορούσε από άποψε να τελειώσει τις υποχρεώσεις του πριν από το φάιναλ-φόρ καθώς, ενώ στις τρεις άλλες αναμετρήσεις το σκορ είναι 1 – 1, σε αυτό, το σκορ είναι 2 – 0 για την Ρεάλ, μετά τις δύο νίκες στη Μαδρίτη την περασμένη εβδομάδα.

Για να θυμηθούμε λίγο τι έγινε την περασμένη εβδομάδα στην Ισπανία, στο πρώτο παιχνίδι η Ρεάλ επικράτησε της Μακάμπι με 84 – 74 και στο δεύτερο, ακόμα πιο άνετα, με 95 – 66, έχοντας κυριαρχήσει απόλυτα τόσο προς το τέλος του πρώτου αγώνα όσο και σε ολόκληρο το δεύτερο αγώνα στη Μαδρίτη. Πλέον, με νίκη απόψε στο Τελ Αβίβ, η Ισπανική ομάδα θα είναι η πρώτη από τις ομάδες που θα πάρει την πρόκριση για το φάιναλ-φόρ του Βελιγραδίου.

Για να έχουμε, όμως, μια πλήρη εικόνα του αποψινού παιχνιδιού, να θυμηθούμε και το “αποτύπωμα” των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο, σε εντός και εκτός έδρας παιχνίδια αντίστοιχα, καθώς η Ρεάλ είχε συνολικά έξι νίκες και οκτώ ήττες μακριά από τη Μαδρίτη αλλά με ένα απογοητευτικό 0 – 5 στις τελευταίες εξορμήσεις της, την ώρα που η Μακάμπι είχε ως βάση της πορείας της το γήπεδό της, εκεί όπου είχε το …ηχηρό 12 – 2, έχοντας χάσει μόνο από τον Αστέρα Βελιγραδίου και την Αναντολού Εφές στη φετινή σεζόν. Μάλιστα, μετά την ήττα από την Εφές, οι Ισραηλινοί πέτυχαν οκτώ συνεχόμενες νίκες στην έδρα τους.

Εδώ, πάντως, πρέπει να επισημάνουμε δύο στοιχεία για τον αποψινό αγώνα. Πρώτον, το γεγονός ότι η Ρεάλ μοιάζει μεταμορφωμένη και βελτιωμένη εξαιρετικά στους δύο αγώνες των πλέι οφ, σε σχέση με τον απογοητευτικό δεύτερο γύρο που έκανε στην κανονική περίοδο, την ώρα που η Μακάμπι, που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική μετά τη λύση της συνεργασίας της με το Γιάννη Σφαιρόπουλο, φάνηκε ασύνδετη, χωρίς ενέργεια και πίστη στο πλάνο της και με υστέρηση των σταρ της ομάδας, στους δύο εκτός έδρας αγώνες της Μαδρίτης.

Break, λοιπόν, από τους Μαδριλένους και sweep που οδηγεί στο Βελιγράδι ή επικράτηση της Μακάμπι στην “καυτή” έδρα της και δικαίωμα στο όνειρο και την ανατροπή;

Κάπου εδώ να θυμίσουμε και τους δύο φετινούς αγώνες στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας όπου είχαμε …θρίλερ τόσο τον Δεκέμβριο στη Μαδρίτη με το 72 – 70 των γηπεδούχων, όσο και το Μάρτιο, στο Τελ Αβίβ, με το 75 – 74 των – εκεί – γηπεδούχων αντίστοιχα.

Αναφερομένοι στις αποψινές συνθέσεις των δύο ομάδων να πούμε ότι για τους Ισπανούς ο Γκαμπριέλ Ντεκ επιστρέφει, όπως πιθανότητα και ο Τόμπκινς, που αγωνίστηκε στο Ισπανικό πρωτάθλημα, πιθανότατα, όμως, όχι ο Ερτέλ, που δεν έπαιξε στις εγχώριες υποχρεώσεις της ομάδας.