Ο λόγος, φυσικά, για την πολυσυζητημένη, για διαφορετικούς λόγους για κάθε μια από τις δύο ομάδες, σειρά των πλέι οφ της Ανατολικής περιφέρειας ανάμεσα στους Μπόστον Σέλτικς και τους Μπρούκλιν Νετς, που μέχρι στιγμής αναδεικνύει μοναδικό πρωταγωνιστή την “θρυλική” ομάδα της Βοστώνης που προηγείται με 3 – 0 και απέχει μία μόλις νίκη από την πρόκριση ή, αν αυτή επιτευχθεί στις 02:00 το ξημέρωμα ώρα Ελλάδος, από το sweep, δηλαδή το …σκούπισμα των αντιπάλων τους!

Κοιτώντας τη γενική εικόνα, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για την ασπρόμαυρη ομάδα του Μπρούκλιν μια που, μέχρι στιγμής, καμιά ομάδα δεν έχει επιστρέψει από το 0 -3 σε best of seven παιχνίδια, με ένα 143 – 0 να αποτελεί ισχυρό statement αυτής της παράδοσης των πλέι οφ του NBA.

Μέχρι στιγμής, η ικανότητα των Σέλτικς να περιορίσουν την επιθετική ικανότητα των σταρ του Μπρούκλιν και ειδικότερα του Κέβιν Ντουράντ, είναι ο σοβαρότερος ίσως λόγος που προηγούνται στην σειρά των πλέι οφ του πρώτου γύρου στην Ανατολή, όπου επικράτησαν στον πρώτο αγώνα με σουτ της τελευταίας στιγμής από τον Τζέισον Τέιτουμ, έκαναν ανατροπή στο σκορ ενώ βρίσκονταν πίσω με 17 πόντους στο δεύτερο παιχνίδι και πήραν την εκτός έδρας νίκη με 103 – 109 στο Barclays Center στο Μπρούκλιν στο τρίτο, για να φτάσουν με αυτό τον τρόπο στο άνετο, μέχρι στιγμής 3 – 0.

Ο Ντουράντ, που ποτέ μέχρι φέτος δεν είχε πετύχει λιγότερους από 24,5 πόντους σε οποιαδήποτε σειρά της post season, έχει περιοριστεί από την καλύτερη άμυνα του NBA κατά τη διάρκεια της φετινής regular season, στους 22,0 μόλις πόντους στη σειρά, με ποσοστό ευστοχίας στα σουτ 36,5 %, έχοντας, στον τελευταίο αγώνα στο Μπρούκλιν 16 πόντους με 11 εκτελεσμένα σουτ, τα λιγότερα που έχει επιχειρήσει ποτέ από το 2017 και μετά. Σε αυτό το στατιστικό να προσθέσουμε και το 0/10 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο του δεύτερου παιχνιδιού!

Από την πλευρά των Κελτών, ο Τζέισον Τέιτουμ κάνει μια καταπληκτική σειρά με 29,7 πόντους μέσον όρο σε κάθε παιχνίδι και με ένα απίστευτο σκορ 39 πόντων σε 45 λεπτά προχθές στο Barclays Center, την ώρα που ο Τζέιλεν Μπράουν έχει μέσον όρο 22,7 πόντων με 50,9 ποσοστό ευστοχίας και ο Μάρκους Σμαρτ συνεισφέρει ικανοποιητικά, έχοντας μάλιστα πετύχει προχθές 14 πόντους με 50 % ποσοστό εντός πεδιάς.

Για το Μπρούκλιν τώρα, εκτός του Ντουράντ που προαναφέραμε, ο Καιρί Ίρβινγκ, μετά τους 39 πόντους στον πρώτο αγώνα, έχει περιοριστεί στους 26 πόντους συνολικά στο game 2 και game 3 της σειράς, ενώ αυτός που ξεχωρίζει από τους Νετς είναι ο Μπρους Μπράουν που έχει 18 πόντους μέσον όρο σε αυτό το γύρο των πλέι οφ, έχοντας σκοράρει 26 πόντους το Σάββατο.

Αναφερόμενοι στους Νετς, να πούμε πως τελικά, παρά τις προβλέψεις και τις ανακοινώσεις, ο Μπεν Σίμονς δεν θα αγωνιστεί ούτε στο παιχνίδι νούμερο 4 καθώς ο τραυματισμός που έχει, συνεχίζει να τον ταλαιπωρεί. Σε περίπτωση που η ομάδα του, στην οποία βρέθηκε ύστερα από την ανταλλαγή με τον Τζέιμς Χάρντεν που πήγε στην Φιλαδέλφεια, αποκλειστεί απόψε με sweep, η επάνοδος του Σίμονς στο NBA θα πραγματοποιηθεί στην επόμενη περίοδο.