μπασκετ προγνστικα αντυπας

Είναι μια σειρά που ενώ υπό “φυσιολογικές” συνθήκες θα μπορούσε να ήταν στο 2 – 1 για την Μπαρτσελόνα, όπως και – πράγματι – είναι αυτή τη στιγμή, το γεγονός ότι αυτή η νίκη των Γερμανών, μια που μιλάμε για την σειρά της Μπαρτσελόνα με την Μπάγερν Μονάχου, επιτεύχθηκε στον δεύτερο αγώνα της Ισπανίας, δικαιολογεί …περίπου το οποιοδήποτε αποτέλεσμα στον αποψινό αγώνα στις 10 παρά τέταρτο, ώρα Ελλάδος, στο Audi Dome.

Ο λόγος, λοιπόν, για τον τέταρτο αγώνα της σειράς που θα κρίνει το κατά πόσο η Μπαρτσελόνα, ως πιθανή, αποψινή νικήτρια, θα πάρει την πρόκριση για το φάιναλ-φορ του Βελιγραδίου με συνολικό σκορ 3 – 1 ή αν οι Βαυαροί, σε περίπτωση νίκης απόψε στο γήπεδό τους, φέρουν τη σειρά στο 2 – 2 και χρειαστεί και πέμπτος αγώνας την επόμενη εβδομάδα στο Παλάου Μπλαουγκράνα της Βαρκελώνης.

Η σειρά ξεκίνησε την περασμένη Τετάρτη στην Ισπανία όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν σε ένα, λίγο-πολύ, αναμενόμενο αποτέλεσμα στο ξεκίνημα της σειράς. Όμως, δύο ημέρες αργότερα οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη μεγάλη έκπληξη και …σόκαραν την ομάδα του Γιασικεβίτσιους με ένα βροντερό 75 – 90, φέρνοντας την σειρά στα ίσια και κάνοντας αρκετούς να αναρωτηθούν για την πιθανότητα έκπληξης στη σειρά ανάμεσα στην πρώτη (Μπαρτσελόνα) και στην όγδοη (Μπάγερν) ομάδα της κανονικής διάρκειας της περιόδου στην βαθμολογία της Ευρωλίγκας.

Και κάπου εκεί, ήρθε το προχθεσινό 66 – 75, εκτός έδρας για την Μπαρτσελόνα, η οποία έπαιξε ένα εξαιρετικό αμυντικό παιχνίδι, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να βρεθούν από το 48,1 % στο τρίποντο, στο 16,7 %, μεταξύ του δεύτερου και του τρίτου παιχνιδιού, που την οδήγησε στο μεγάλο “διπλό” και στη μία νίκη μακριά από το δεύτερο στόχο της περιόδου (ο πρώτος ήταν η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο) που είναι η πρόκριση στο final four του Βελιγραδίου.

Όχι πως θα παίξει ρόλο στον αποψινό αγώνα, αλλά να θυμηθούμε και το τι έκαναν οι δύο ομάδες στην κανονική περίοδο όπου η γηπεδούχος Μπάγερν Μονάχου πήρε την όγδοη θέση με 14 νίκες και 14 ήττες και μέσους όρους 75,4 στην επίθεση και 75,3 στην άμυνα και η φιλοξενούμενη Μπαρτσελόνα, που τελείωσε πανηγυρικά στην κορυφαία θέση της κατάταξης με 21 νίκες και 7 ήττες πετυχαίνοντας 82,9 πόντους σε κάθε παιχνίδι και δεχόμενη 76,3.

Εννοείται πως οι τρεις μέχρι στιγμής αγώνες της σειράς δεν ήταν και οι πρώτοι που έδωσαν μεταξύ τους οι δύο ομάδες, καθώς υπήρξε και η κανονική περίοδος όπου οι Καταλανοί επικράτησαν και τις δύο φορές, με 72 – 80 εκτός έδρας τον Οκτώβριο στο Μόναχο και με 71 – 66 το Φεβρουάριο στην Βαρκελώνη.