προγνωστικα nba

ΜΑΙΑΜΙ ΧΙΤ – ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (03:30, Cosmote Sport 4)

Αν και δεν ξεκίνησαν καλά το πρώτο ματς της σειράς των Τελικών της Ανατολής, και βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο από τους Celtics, οι Heat μπήκαν με φόρα στο τρίτο δωδεκάλεπτο του παιχνιδιού και με ένα επιμέρους 39-14 σε αυτή την περίοδο καθάρισαν το ματς με επιβλητικό τρόπο, επικρατώντας τελικά με 118-107. Έγραψαν έτσι το 1-0 στη σειρά οι γηπεδούχοι, που εκμεταλλεύτηκαν την απουσία των Smart και Horford για την ομάδα του Ime Udoka, έχοντας για ακόμα ένα ματς σε τρομερή κατάσταση τον Jimmy Butler. Για άλλη μία postseason, ο star των Heat δείχνει πως είναι φτιαγμένος για τα ζόρικα, και κάνει πραγματικά όργια στο παρκέ. Κόντρα στους Celtics, τελείωσε το Game 1 με 41 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 τάπες. Αν κάτι προβληματίζει, είναι πως πέραν του Butler ουδείς εκ των βασικών παικτών των Heat δείχνει ικανός να τραβήξει ιδιαίτερα το σκοράρισμα, με κυριότερο δεύτερο πόλο της επίθεσης των γηπεδούχων να είναι μάλλον ο Tyler Herro, που έρχεται από τον πάγκο. Ακόμα κι έτσι, η ομάδα του Erik Spoelstra έδειξε τις αρετές της στο δεύτερο ημίχρονο του ματς, και θα προσπαθήσει να κρατήσει και απόψε την έδρα της, ώστε να γράψει το 2-0 και να πάρει σημαντικότατο προβάδισμα ενόψει των δύο επόμενων παιχνιδιών στη Βοστώνη. Μοναδικό πρόβλημα για τους Heat παραμένει ο Kyle Lowry, που συνεχίζει να ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό στον δικέφαλο και θα μείνει και απόψε εκτός μάχης για τους γηπεδούχους. Ξανά αμφίβολοι δίνονται οι Gabe Vincent και Max Strus, όμως είναι σχεδόν βέβαιο πως αμφότεροι θα είναι και απόψε κανονικά διαθέσιμοι.

Παρά τις σημαντικότατες απουσίες των Smart και Horford, αλλά και το γεγονός πως μπήκαν στη σειρά κόντρα στους Heat με τρεις ολόκληρες λιγότερες μέρες ξεκούρασης σε σχέση με τους αντιπάλους τους, οι Celtics έδειξαν μια πάρα πολύ καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο του Game 1 στο Miami, πριν λυγίσουν στο καταστροφικό για αυτούς τρίτο δωδεκάλεπτο, που τους κόστισε επί της ουσίας το ματς. H ομάδα του Ime Udoka, παρά την ήττα, έδειξε τα δόντια της για όσο χρονικό διάστημα είχε δυνάμεις, και έχει να περιμένει απόψε πολλά με την επικείμενη επιστροφή του Marcus Smart. O παίκτης που ψηφίστηκε ως ο Αμυντικός της Χρονιάς φέτος στη Λίγκα, είναι προφανώς κομβικός για την αμυντική λειτουργία της ομάδας του, ενώ προσφέρει με τη δημιουργία του και στην επίθεση, και φαίνεται πως θα είναι απόψε κανονικά διαθέσιμος, μετά την απουσία του από το προηγούμενο παιχνίδι λόγω ενός μικροτραυματισμού στο πόδι. Αυτό που μπορεί να προσφέρει σίγουρα ο Smart είναι κυνηγητό στον Jimmy Butler, που στο πρώτο παιχνίδι της σειράς έκανε κυριολεκτικά ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα των Celtics. Δυστυχώς για τους φιλοξενούμενους, φαίνεται πως ο Al Horford θα απουσιάσει και απόψε λόγω COVID, όμως αν μη τι άλλο η πάρα πολύ καλή εμφάνιση του Rob Williams στο πρώτο ματς δείχνει πως ο νεαρός center μπορεί να καλύψει ως ένα βαθμό και την απουσία του πολύπειρου συμπαίκτη του. Παραμένουν μια πάρα πολύ επικίνδυνη ομάδα εκτός έδρας οι Celtics, έχοντας κερδίσει τα 4 από τα 6 ματς που έχουν δώσει μέχρι στιγμής μακριά από τη Βοστώνη στη φετινή postseason, και θα κυνηγήσουν απόψε ένα διπλό που χρειάζονται πολύ, ώστε να μη βρεθούν στο 0-2, κάτι που θα βάλει πάνω τους πολύ μεγάλη πίεση στα δύο επόμενα παιχνίδια στην έδρα τους.

Περιμένουμε ένα σαφώς πιο κλειστό παιχνίδι σε ό,τι έχει να κάνει με τη διακύμανση του σκορ, αφού δύσκολα οι εξαιρετικοί αμυντικά Celtics, με τον Smart ξανά διαθέσιμο, θα αφήσουν να συμβεί κάτι παραπλήσιο με αυτό που συνέβη στο τρίτο δωδεκάλεπτο του προηγούμενου ματς. Λογικό ντέρμπι, έχουν τον πρώτο λόγο στην έδρα τους οι Heat, αναμένεται όμως απόψε αντίδραση από τους φιλοξενούμενους. Επιλογή μας το Over 102,5 πόντοι για τους Celtics, σε απόδοση 1.88 στη Stoiximan.